پیش دبستانی و دبستان پسرانه دوره اول نوید صالحین خوزستان اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان - ناحیه 4 شهرستان اهواز

اهمیت دوره پیش دبستانی

اهمیت دوره پیش دبستانی

طبق تحقیقات انجام شده دوره ی پیش دبستانی تاثیرات مثبتی بر رشد و سازگاری کودک دارد میان یادگیری نوآموزانی که دوره پیش دبستانی را سپری کرده اند و آنهایی که این دوره را نگذرانده اند چهار نمره اختلاف وجود دارد چرا که این دوره سبب آمادگی بیشتر برای حضور در مدرسه می باشد. این نوآموزان از توانایی بهتری نسبت به سایرین در خواندن برخوردارند، مهمترین عامل پیشرفت دانش آموزان در مدرسه بخصوص در پایه اول است. یادگیری مهارت هایی چون سازگاری با محیط- دقت و تمرکز حواس نظم پذیری ذهن هماهنگی دیداری حرکتی و یادگیری جهت ها مفاهیمی است که در دوره پیش دبستانی به خوبی آموزش داه می شود. در خصوص رشد هوش و تجارب کودکان نشان دهنده آن است که 70 درصد رشد ذهنی کودکان در سنین 5 تا 8 سال صورت می پذیرد، بنابراین دوره های پیش دبستانی می توانند تاثیر به سزایی بر رشد همه جانبه کودک داشته باشند مشروط برآن که مربیان مراکز با روان شناسی کودک و ویژگی های رشد وی در این سنین آشنایی کامل داشته و امکانات و محیط برگزاری چنین دوره هایی نیز مناسب رشد ذهنی شناختی عاطفی و اجتماعی کودکان باشد.

رشد شناختی

ویژگی کودکان از نظر رشد شناختی خودمداری او می باشد که به علت خودمداری کودک قادر به درک دیدگاه دیگران توسط کودک باعث لجبازی های کودکان در این سنین است ضمن اینکه کودکان را به شنیدن قصه ها تشویق کرد باید اوقاتی در نظر گرفت که کودک به بیان دقیق و عینی آن چیزی بپردازد که اتفاق افتاده است کنجکاوی طبیعی کودک و علاقه زیاد او به فهمیدن منجر به سوالات و پرسش های زنجیره ای می شود که باید به این نیاز طبیعی او به طور مناسب پاسخ داد.

رشد اجتماعی

کودک بیشتر دوست دارد که با دیگران ارتباط برقرار کند و میل زیادی به همکاری دارد گروه همسالان نقش تعیین کننده ای در شکل گیری شخصیت کودک دارد.

کودکی که از آزادی عمل لازم جهت آزمایش نقش هایی مختلف محیطی برخوردار باشد، ابتکار و برنامه ریزی در او تقویت می شود.

کودک احساس امنیت عاطفی می نماید و کودک می آموزد که با دیگران بسازد و با آزادی عضو گروه شود و حقوق دیگران را رعایت نماید و روش های جدیدی برای ابراز عواطف فراگیرد.

رشد اخلاقی

کودک به علت محدودیت های شناختی قوانین اخلاقی را غیر قابل تغییر می دانند و تفاوتی میان قوانین اخلاقی و فیزیکی قائل نمی باشد و به هیچ وجه قادر به تغییر و تفسیر موقعیت های اخلاقی به روش غیر اجتناب از تنبیه و گرفتن پاداش نیستن و براساس نظریات روان شناسی(پیاژه و کاربرگ) در تربیت اخلاقی کودکان استفاده از تنبیه و سرزنش جایز نیست چرا که به درونی شدن ارزش ها کمک نمی کند بنابراین به جای امر و نهی دایم و تنبیه باید توضیحاتی در خور فهم  و مطابق رشد ذهنی به کودک داده شود.

رشد روانی جسمی

در دوره های دبستانی شکل گیری هویت جنسی کودک و نقش جنسی (پسر یا دختر بودن) رخ می دهد در سه سالگی تقریبا پسران و دختران تفاوت های جسمی خود را در می یابند که در آینده مرد یا زن خواهند شد.

مرحله حساس اجتماعی شدن

فایل صوتی کارگاه روانشناسی کودک- آقای دکتر زرگر

دانلود پارت اول کارگاه

دانلود پارت دوم کارگاه

اضطراب جدایی دانش آموزان ابتدایی

بلوغ در کودکان

امروز کودکان دچار بلوغ زودرس می شوند

  • از عوامل بلوغ زودرس، ارتباط کودکان با افراد بزرگتر از خودشان است. تک فرزندها دائما با پدر و مادر خود در ارتباطند. بلوغ زودرس آسیب هایی را به دنبال دارد. بلوغ عقلی، بلوغ جنسی را کنترل می کند؛ اگر بلوغ جنسی زودتر از بلوغ عقلی اتفاق بیفتد، آسیب هایی را به دنبال دارد از جمله باعث اختلالات جنسی خواهد شد. در خانواده های چند فرزند، فرزندان در دوران کودکی با خواهران و برادران خود وقت میگذرانند. ولی در خانواده های تک فرزند کودک همواره به کارهای پدر و مادر نگاه می کند و رفتارهای بزرگترها را تقلید و پیروی میکند که این باعث بلوغ زودرس می شود. از این رو باید تک فرزندها وقت بیشتری با همسالانشان بگذرانند.
  • مصرف بیش از حد داروهای اشتهاآور حاوی زینک نیز از عوامل بلوغ زودرس در کودکان است. مادران ناآگاهانه به هم داروهای حاوی زینک توصیه می کنند؛ بدون اینکه از عواقب آن خبر داشته باشند. بلوغ زودرس نه تنها سبب اختلالات جنسی می شود، بلکه باعث توقف رشد قدی کودکان نیز خواهد شد.

دلیل لجبازی کودکان

تثبیت استقلال:

گاهی کودک دوست دارد به گونه ای باشد که خودش می خواهد، نه آن گونه که شما می خواهید، زیرا این باعث می شود احساس استقلال کند. بنابراین جایی برای نگرانی نیست.

جلب توجه:

چنان سخن نگویید که کودک چنین موضعی بگیرد؛ او دوست دارد جلب توجه کند؛ پس به مخالفت هایش بی توجهی کنید و حساسیت نشان ندهید.

انتقام جویی:

گاهی کودک برای انتقام جویی از پدر و مادری که دائم با هم درگیری و اختلاف دارند، چنین برخورد میکند.

ژنتیک و الگو برداری:

کودک علاوه بر داشتن ژن ، تاثیر وافری از نحوه ی رفتار والدین می گیرد.

ترس در کودکان و نوجوانان

کودکان با سه ترس طبیعی به دنیا می آیند...

1- ترس از هر پدیده ی جدید و تازه، که میتوان در برخی از نوزادان و کودکان آن را مشاهده کرد.

2- ترس از صدای بلند که باعث وحشت در کودکان و نوزادان می شود.

3- ترس از خالی شدن ناگهانی زیر پا و به دنبال آن احتمالا ترس از بلندی

انسان بین 2 تا 5 سالگی ترس از حیوانات کوچک و تاریکی را تجربه می کند. از 6 تا 9 سالگی ترس از حوادث طبیعی مثل طوفان و رعد و برق و حتی باران و برف . از 9 تا 12 سالگی ترس از بیماری و مرگ. از 13 تا 16 سالگی قضاوت و نظر مردم برای نوجوان اهمیت ویژه ای را پیدا می کند.

به طور کلی کودکان و نوجوانان در مسیر تکامل خود این ترس ها را تجربه می کند. که شدت و ضعف آن در کودکان و نوجوانان متفاوت است.

فرزند پروری

به کودک اجازه دهید اشتباه کند...

برای مثال هنگامی که کودک شما در حال خانه سازی است، می بینید که بلوکی را برداشته و با قرار دادن آن، برجش می ریزد و از بین می رود. با نگرانی از ریختن آن خودداری می کنید،پس او را از گذاشتن بلوک مورد نظر بر روی بقیه منع می کنید و توضیح می دهید که "یکی دیگه خیلی زیاده"

* شما کودک را از مواجه با خطایی که ممکن است با آن رو به رو شود منع می کنید.

در حالی که روبرو شدن با خطاها و مشکلات، به کودک شما کمک می کند تا یاد بگیرد چطور یک مسئله را حل کند.

یادگیری کودکان

هورمون رشد ساعت 9 شب تا 2 بامداد ترشح می شود، و کم خوابی سبب لاغری می شود!

خواب کافی و به موقع کودک را باهوش می کند و موجب یادگیری بیشتر و عملکرد بهتر او می شود.

مکث امروز

مکث امروز

از کودکانتان دانشمند نسازید!

به خاطر باهوشی آنها کودکان را تیزهوشان نفرستید!

کودک تمام عمرش را فرصت داد که دانشمند شود! اما برای کودکی و بازی فقط همین چند سال فرصت را برای همه عمر دارند! تلاش برای ساختن بهترین فرزند، تنها از فرزند شما دانشمند میسازد نه انسانی خوشبخت و خوشحال!

تنها انتظارتان از کودکتان یک چیز باشد...

خوشحال باشد و از زندگی لذت ببرد.

خوب بودن کودکتان کافیست. دنبال بهترین نباشید. بهترین بودن بدبختی است!

این "ترین" ها و "ترین شدن ها" خیلی ها را نابود کرده است!