پیش دبستانی و دبستان پسرانه دوره اول نوید صالحین خوزستان اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان - ناحیه 4 شهرستان اهواز

کوله پشتی سالم

کوله پشتی سالم

وزن، نحوه و مدت زمان حمل کوله پشتی از جمله ویژگی هایی هستند که می توانند موجب تغییر در راستا و انحناهای ستون فقرات، اختلالات و دردهای اسکلتی-عضلاتی نظیر درد کمر و شانه، ایجاد فاصله میان مهره ها، بروز تغییرات قلبی-عروقی، تنفسی و تغییرات الگوی راه رفتن شوند. این مسئله در کودکان و نوجوانان که هنوز عضلات، رباط ها و استخوان های آنان تا پایان دوره ی بلوغ، مراحل تکاملی و رشد فیزیکی خود را طی می کنند و مستعد بیشترین ضایعات ممکن هستند، از حساسیت بیشتری برخوردار است.

1-از جمله روش های حمل وسایل آموزشی عبارتند از حمل با کوله پشتی، حمل با کیف شانه ای و حمل با کیف دستی، میزان مصرف انرژی هنگام استفاده از کوله پشتی نسبت به انواع دیگر کیف ها کمتر است و استفاده از آن، آسیب کمتری برای بدن ایجاد می کند.

2-کوله پشتی به همراه محتویاتش نباید بیشتر از 10درصد وزن دانش آموز باشد مثلاً دانش آموزی با وزن 40کیلوگرم نباید کوله پشتی سنگین تر از 4 کیلوگرم را حمل کند.

3-کوله پشتی را انتخاب کنید که سبک تر است. دارای قسمت های مختلف برای وسایل باشد طوری که دانش آموز بتواند به صورت متقارن از هر دوسمت چپ و راست آن استفاده کند تا فشار بیشتری به هیچ سمتی از شانه و کمر وی وارد نشود. در قسمتهای مختلف آن از اسفنج استفاده شده باشد. جهت توزیع مناسب تر نیرو، بندهای شانه ای پهن باشند.

 4-به فرزندان خود آموزش دهید بندهای کوله پشتی باید در حدی تنظیم شوند که هنگام حرکت، کوله پشتی بر پشت جابجا نشود. همچنین، هنگام پوشیدن کوله پشتی دقت کنند بندهای شانه ای متقارن تنظیم شوند یعنی یکی شل و یکی سفت نباشد.

5-حتماً بندهای سینه ای و کمری بسته شوند. استفاده از یک بند کوله پشتی در کوله پشتی های دوبندی، کوله پشتی های تک بندی و کوله پشتی هایی با بند نازک، باعث افزایش فشار وارده بر شانه ها و ستون مهره ها و ایجاد درد می شود از این رو موقع خرید کوله پشتی دقت فرمایید که حتماً دارای دوبند اسفنج دار باشد و به فرزند خود تاکید کنید هنگام پوشیدن حتما از هر دوبند آن استفاده کند.

6-به فرزندان خود آموزش دهید چنانچه پس از چیدمان وسایل در کوله پشتی، وزن ان بیش از حد استاندارد گردد، وسایل مازاد با دست ها حمل گردد.

7-هنگام خرید لوازم التحریر برای فرزندتان دقت کنید بهتر است به جای خرید کتب و دفاتر با جلدهای کلفت و سنگین، دفاتر با جلدهای کاغذی خریداری شود.

8-هنگام خرید کوله پشتی دقت کنید کوله پشتی های چرخدار تنها در شرایطی توصیه می شوند که در تمام مسیر رفت و آمد و همچنین محیط مدرسه و خانه نیازی به حمل و نقل دستی آن مثلاً از روی پله ها نباشد زیرا این کوله ها وزن بالاتری نسبت به کوله های عادی دارند و همچنین چرخ و اسکلت مخصوص دسته در صورت قرارگرفتن روی شانه ها به پشت و کمر صدمه وارد می کند.

                                                      مربی بهداشت: اقبال منش

ماهی قرمز و بهداشت آن

ماهی قرمز

بهداشت و نگهداری آن

ماهیان اکواریومی و زینتی گروهی از حیوانات خانگی مورد توجه مردم هستند که با وجود مزایای فراوان روحی و روانی، در شرایط خاص و رعایت نکردن شرایط بهداشتی می توانند ناقل بیماری های مشترکی چون انواع گاسترو اَنتریت ها، سل های پوستی، بیماری های گوارشی و غیره باشند. از سویی هرساله نزدیک نوروز میلیون ها ماهی قرمز به فروش می رسد که اغلب توجه لازم به آن ها نمی گردد و ارزانی بهاء با ارزان بودن جان این موجودات اشتباه گرفته می شود و اکثرا قربانیان کوچک پایان سفره های هفت سین هستند.

ادامه مطلب...

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

 چهارشنبه ‌سوری که با نام‌های چهارشنبه آخر سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود یکی از جشن‌های ایرانیهاست که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه ‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

  • چهارشنبه سوری در برخی از شهرها

شیراز

افروختن آتش در معابر و خانه‌ها، فالگوشی، اسپند دود کردن، نمک گرد سر گرداندن. در موقع اسفند دودکردن و نمک گردانیدن، وردهای مخصوصی وجود دارد که زنان می‌خوانند. در گذشته قلمرو چهارشنبه سوری در شیراز صحن بقعه شاه چراغ بوده‌است و در آنجا توپ کهنه‌ای است، که مانند توپ مروارید تهران زنان از آن حاجت می‌خواهند. زنان در گذشته در حمامی که آب آن از رودخانه سعدیه می‌آمد در این روز استحمام می‌کرده‌اند.(به جهت رفع بلاها و گشوده شدن بخت دختران)

شهرهای کُردنشین

در شهرهای کردنشین ایران، رسوم و مراسم آخرین چهارشنبه سال و نوروز بدین ترتیب است که ابتدا برفراز کوه ها؛ بالاترین نقطه کوه آتش روشن می‌کنند و همچنین در مکانی مناسب آتش بزرگی افروخته به دور آن به رقص محلی و پایکوبی می‌پردازند،(مانند نوعی سپاسگزاری و نیایش).

اصفهان

افروختن آتش در معابر، کوزه‌شکستن، فالگوشی، گره‌گشایی و غیره کاملاً متداول است .شکوه شب چهارشنبه‌سوری در اصفهان از تمام شهرهای ایران بیشتر است.

تبریز

آتش‌بازی و گره‌گشایی از قدیم معمول بوده‌است. آتش‌افروختن در این اواخر متداول شده‌است. در گذشته به جای آتش‌افروختن و پریدن از روی آن صبح روز چهارشنبه کودکان و جوانان از روی آب روان پریده و جمله «آتیل ماتیل چرشنبه بختیم آچیل چرشنبه» را می‌گفتند. آجیل و میوه خشک خوردن از ضروریات است و ترک نمی‌شود اگر دوست یا مهمان و تازه‌واردی داشته باشند باید حتماً شب چهارشنبه‌سوری خوانچه‌ای از آجیل خام و میوه خشک برای او بفرستند. در تبریز آب‌پاشی از بام خانه‌ها بر سر عابرین نیز رایج است که از آداب دوران ساسانیان بوده و هنوز در میان ارمنیان و زردشتیان ایران معمول است که در یکی از جشن‌های خود بر یکدیگر آب می‌ریزند.

ادامه مطلب...

توصیه های غذایی(قسمت سوم)/ واحد بهداشت

توصیه های غذایی

مصرف روغن- قسمت سوم
-1 برای پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی، مصرف چربی و روغن را کاهش دهید.
-2 مصرف بیش از حد روغن ها علاوه بر ایجاد چاقی، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی – عروقی و برخی از انواع سرطانها را نیز افزایش می دهد.
-3 روغن جامد و نیمه جامد هیدروژنه حاوی اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس است که خطر ابتلا به بیماریهای قلبی – عروقی و سرطان را افزایش می دهد.
-4 از روغن کانولا ، کنجد یا زیتون برای پخت و پز استفاده کنید.
-5 برای مصرف کمتر چربی ها، غذاها را بصورت کبابی، تنوری، بخارپز یا آب پز مصرف کنید.
-6 از مصرف بی رویه شیرینی های خامه دار، چیپس، سس سفید سالاد، سوسیس، کالباس، همبرگر، کله پاچه، مغز، دل و قلوه که حاوی مقدار زیادی چربی هستند اجتناب کنید.
 -7 از شیر و لبنیات کم چرب ( کمتر از  2/5 درصد چربی ) استفاده کنید.
-8 سعی کنید حداقل 2 بار در هفته ماهی مصرف کنید. زیرا چربی مفید آن خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می دهد.
-9 در صورتی که طعم ماهی را دوست ندارید با افزودن سبزی های معطر و آبلیمو آن را با ذائقه خود تطبیق دهید.
-10 پوست مرغ و چربی های گوشت و مرغ را جدا کنید.
-11 سعی کنید کمتر از غذاهای سرخ کرده استفاده کنید.
-12 برای سرخ کردن ازروغن سرخ کردنی استفاده کنید.
-13 افزایش کلسترول خون از مهمترین عوامل ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی است
-14 بی تحرکی و افزایش وزن سبب افزایش چربی خون می شود.
-15 با انجام دادن ورزش هایی همچون پیاده روی، شنا ودوچرخه سواری وزن خود را کنترل کنید و چربی خون را کاهش دهید.
-16 اگر کلسترول خون شما بالاست و دارو مصرف می کنید ورزش منظم و رعایت برنامه غذایی کم چربی را فراموش نکنید.
-17 اگر کلسترول خون بالا یا سابقه بیماری قلبی در خانواده دارید، برنامه غذایی کم چربی را رعایت کنید.
-18 در هنگام انتخاب روغن ها به برچسب تغذیه ای آن توجه کنید. در صورتی که بخش مربوط به اسید چرب ترانس آن قرمز بود آن روغن را انتخاب نکنید.
-19 در صورت تمایل به سرخ کردن، ماده غذایی را با کمی روغن و حرارت کم تفت بدهید.
-20 از حرارت دادن زیاد روغن ها و غوطه وری ماده غذایی در مقدار زیاد روغن خودداری کنید.
-21 روغن های مایع را دور از نور و حرارت نگهداری کنید.
-22 برای پخت غذا و در سالاد بهتر است از روغن زیتون یا کلزا استفاده کنید.
-23 از خرید و مصرف روغنهایی که به صورت سنتی مثل روغنهای کنجد که با روش پرس سرد در معرض دید افراد تهیه می شود خودداری کنید.
-24 مصرف کره، سرشیر، خامه و سس مایونز را محدود کرده و به جای آن با استفاده از ماست، آبلیمو، کمی روغن زیتون سالاد تهیه کنیم.
-25 یادتان باشد، هر چه در مصرف روغن بیشتر خسیس باشید، سلامت شما بیشتر تضمین می شود.

                                                                باتشکر- اقبال منش(مربی بهداشت)

مشاهده مطالب قدیمی تر...